Sztuczna inteligencja – człowiek kontra maszyny

W dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja staje się popularnym i chwytliwym pojęciem. Jeszcze kilka lat temu hasło to kojarzyło z czymś niedostępnym, co można było zobaczyć jedynie w filmach typu science-fiction. Teraz tego typu zjawisko jest możliwe do zaobserwowania nawet w otaczającej nas rzeczywistości. Czy maszynom uda się zastąpić człowieka? 

Czym jest sztuczna inteligencja?

Definicja tego pojęcia jest naprawdę szeroka. Z jednej strony sztuczna inteligencja związana jest z informatyką oraz komputerami. Jej domeną jest wytwarzanie zaawansowanych programów, które w ogromnym zakresie potrafią zastępować człowieka w wykonywanych przez niego pracach. Natomiast z drugiej strony jest to pewna dziedzina wiedzy, która dotyczy logiki, ewolucji oraz robotyki. Widać więc, że sztuczna inteligencja sięga naprawdę daleko, a głównym celem jest dotarcie w głąb ludzkiego umysłu i zmysłów. Może dotyczyć zarówno inżynierii, technologii, badań naukowych, jak również kwestii biologicznych, neurologii, psychologii, a nawet filozofii. 

Sztuczna inteligencja – robot

Jaka jest historia badań nad sztuczną inteligencją? 

Początek badań nad sztuczną inteligencją datuje się na połowę XX wieku. Prekursorem w tym zakresie jest Alan Mathison Turing, który zainicjował stworzenie laboratorium zajmującego się tego typu badaniami. W 1995 roku po raz pierwsze dokonano również konkretnego zdefiniowania tego terminu. Zaproponował go wtedy John McCarthy, który najprościej rzecz ujmując wskazał wtedy, że istnieje potrzeba wytworzenia maszyn działających podobnie jak ludzie kierujący się swoją inteligencją. 

Jakie może być zastosowanie sztucznej inteligencji? 

Człowiek kontra maszyna

Sztuczna inteligencja ma coraz większe zastosowanie w praktyce. Zaobserwować można to zarówno w zaawansowanych działaniach wielkich korporacji, jak również w naszym codziennym życiu. Przykładem mogą być chociażby systemy eksperckie oparte na mechanizmach typowych dla baz danych, programy do szybkiego tłumaczenia skomplikowanych tekstów, gry komputerowe, urządzenia ułatwiające rozpoznawanie mowy, pisma oraz konkretnych obrazów. 

Post Author: Andree

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *